fbpx

Blog o cestování do Vietnamu

Blog o cestování do Vietnamu

Jak dostat co nejvíce za své peníze ve Vietnamu

Jak dostat co nejvíce za své peníze ve Vietnamu

Vietnam je jednou z nejlepších destinací pro cestování za dobré peníze. Stejně jako u všech rozvíjejících se ekonomik se však některé věci mohou komplikovat. Nedostatek

bankomatů na kreditní karty, smlouvání o cenu, místní měna která způsobuje, že bankovní zůstatek vypadá více jako telefonní číslo než cestovní rozpočet, může během vašeho výletu znamenat katastrofu. ( Tato situace se naštěstí v posledních letech rychle mění )

Ale nebojte se! Ve Vietnamu se vám bude moc líbit. Zde je náš rozsáhlý průvodce co dělat a co hledat, aby vaše peníze byly ve Vietnamu nejlépe využity.

peníze ve Vietnamu

Obecné náklady

Je stále snadné užít si Vietnam levně.
Náklady na cestování ve Vietnamu závisí na stylu cestování, vkusu a pohodlí. Vše je k dispozici a cestování se dá přizpůsobit každé kapse. Rozpočet cestovatelů může být od 30 USD do 70 USD za den. “Střední třída” cestujících si může užívat od 50 USD do 150 USD denně a cítit se velmi pohodlně. Dobře se najíst a cestovat pohodlně a flexibilně. Na horním konci utrácení, 200 USD nebo více denně znamená, že všechno je možné. Ve Vietnamu stále dostanete za vaše peníze super služby. Pouze přeprava v taxi může být vyšší, než např. Thajsko, ale všechny ostatní výdaje, jako jsou hotely, stravování, veřejná doprava, jsou nižší.

Oficiální měnou je Vietnam Dong (VND), ale americký dolar je docela široce akceptován. Většina hotelů přijme většinu měn, zatímco ostatní podniky mohou upřednostňovat Dong. Pokud navštěvujete převážně předměstí, ujistěte se, že máte k dispozici spoustu místní měny. Nejvyšší bankovka je 500 000 Dong, což odpovídá přibližně 25 USD.

Pokoje začínají od pouhých 20 USD v turistických centrech, nicméně utrácení 50 USD nebo více za den značně zvýší komfort. Pokoje obvykle zahrnují veškeré moderní vybavení a jsou vybaveny klimatizací, satelitní TV, lednicí a teplou vodou. K dispozici jsou samozřejmě za 50 - 75 USD, tři a čtyř hvězdičkové hotely. U 100 USD a více se jedná o pěti-hvězdičkový hotel který lze najít v mnoha destinacích. Ačkoli Hanoi a Ho Chi Minh City jsou dražší než provincie, zde tyto hotely mohou být klidně dražší než 200 USD.

Stravování ve Vietnamu je kapitola sama o sobě. Procházky uličkami se stánky a trhy, jídlo lze najít za 5 - 10 USD nebo méně. Místní restaurace jsou ale pohodlnější a je možnost se najíst dobře za 10 - 15 USD. Vietnam také nabízí řadu vietnamských gurmánských restaurací. Nicméně, budou také trochu jiné ceny než na ulici a to okolo 20 - 50 USD s nápoji.

Doporučuji leteckou přepravu při návštěvě Vietnamu. Protože vzdálenosti jsou dosti velké a alternativní doprava je časově náročná a zdlouhavá. Na druhou stranu, pokud je čas k dispozici. Pak cesta vlakem nabízí fantastickou podívanou na způsob místního života ve Vietnamu. Vnitrostátní lety jsou také velmi levné. Zejména s nízkonakladovými dopravci jako Jetstar Pacifik a VietJet Air kteří vstoupili na scénu jako hlavní konkurent společnosti Vietnam Airlines. Jednosměrná letenka z Hanoje do HCMC je za ceny 100 - 150 USD s Vietnam Airlines, ačkoli Jetstar a VietJet mohou být levnější. Vlaky jsou skvělé a levné, noční přeprava je dobrým způsobem, jak strávit dlouhé vzdálenosti jako Hanoi do Hue nebo HCMC do Nha Trang.

Cestování autobusem je výhodné, pokud si dokážete vyjednat místní cenu. Veřejné autobusy mezi hlavními městy mají všechny fixní ceny. Autobusová doprava ve vzdálených oblastech bývá neustále přeplňována. My nedoporučujeme cestovat našim zákazníkům veřejnými autobusy, abychom zajistili pohodlí a lepší zážitek.

Cizinci jsou často nuceni platit více, zvláště když se příliš zajímají o místní suvenýry a občas i v restauracích. Ceny za dopravu jsou v některých případech zvýšeny několikrát oproti vietnamské ceně.

Spropitné
Spropitné není mezi vietnamskými občany obvyklé. Je to však velmi vítané a pokud jste se službou spokojeni tak proč ne.

Řadoví zaměstnanci v hotelu vydělávají kolem 150 - 200 USD za měsíc, takže malé spropitné pouze 1 USD klidně stačí. 4 a 5-hvězdičkové hotely a některé restaurace mohou účtovat 5% až 10% servisní poplatek, ale to jde přímo k majitelům, ne k personálu. Pokud pobýváte pár dní ve stejném hotelu, je vždy dobré občas spropitné dát. Určitě se vám tak dostane zvláštní pozornosti a bude vám věnována důkladnější péče.

Sluší se také dát spropitné řidičům a průvodcům, pokud si myslíte že udělali dobrou práci. Také drobný dar pro Pagodu (chrám), zvláště pokud vám tohle místo ukázal přímo mnich.

Smlouvání
Pokud smlouváte na místě, pak vždy smlouvejte s úsměvem. Neboť tento úsměv je důležitou součástí obchodu. Úsměv je nutností a velmi zásadní, zejména když je kupujícím turista. V některých případech budete moci získat až 50% slevu nebo i vice. Jindy to může být pouze 10%. Trikem je nabídnout cenu a pokud tato cena není přijata, pak je důležité odejít.

Pokud vás prodejce zavolá zpět, budete tak vědět, že cena je přeci jen ještě moc nízká ale je téměř přijatelná. Pokud vás nezavolá prodejce zpět, znamená to, že jste nabídli cenu příliš nízkou a neprodali by to ani místnímu. Jakmile jsou peníze přijaty, dohoda je hotová. V mnoha případech je vyjednávání o ceně nejzábavnější částí obchodu. Může se vám stát, že potkáte ostatní cestovatele, kteří dostali stejný předmět za nižší cenu. Nezoufejte, smlouvání neni nic jednoduchého a cizinci může trvat dost dlouho než se do toho dostane.

Bankovky
Oficiální měnou ve Vietnamu je Dong. Dong byl v roce 2018 přibližně 22 700 za 1 USD. Můžete využít webové stránky xe.com k zobrazení denních směnných kurzů nebo k používání aplikací FX.

Americký dolar je ve většině restaurací a hotelů široce akceptován. Všimněte si však, že směna bude provedena podle zvoleného směnného kurzu prodejce a pravděpodobně nebude ve váš prospěch. Takže to bude dražší než skutečné výdaje v Dongách. Ačkoli ze zákona není povoleno žádnému prodejci, aby uváděl ceny v jiné měně než Dong, USD je stále široce akceptován, jak bylo zmíněno.

Ujistěte se, že bankovka, kterou obdržíte, neni poškozená. Pokud jsou roztrhané mnoho obchodů a restaurací je nepřijme. Největší bankovka je v současné době 500 000 Dongů (cca 25 USD), nicméně vzhled bankovky 20 000 VND vypadá velmi podobně jako 500 000 VND. Doporučujeme tedy si dávat své 500 000 VND odděleně od ostatních bankovek. Jiné vietnamské bankovky jsou 1000, 2000; 5 000; 10 000, 20 000, 50 000, 100 000 a 200 000.

peníze ve VietnamuPeníze ve Vietnamu

Banky
Existuje několik mezinárodních bank působících ve Vietnamu s 24 hodinovým výběrem hotovosti. Většina bankomatů je schopna poskytovat hotovost z karet, jako jsou sítě VISA, Master, Cirrus, Maestro, Plus a JCB.

Bankomat (ATM) může poskytovat pouze hotovost ve vietnamském Dongu. V závislosti na bance můžete najednou vybrat maximálně 2 000 000 až 10 000 000 VND. V současné době některé bankomaty ANZ dokáží vydat 10 000 000 a některé bankomaty HSBC vydávají až 7 800 000 VND.

Nezapomeňte veškeré Dongy ve Vietnamu utratit, jelikož mimo Vietnam je Dong velice špatně prodejný a nebo vám ho prostě nikdo nevymění.

Kreditní karty
Většina platebních karet (Visa / Master) je obecně uznávána ve všech hlavních obchodech, hotelech a turistických centrech, s výjimkou American Express a dalších méně známých karet. Pro každou transakci se však často používá 3% provize. Vždy zkontrolujte před nákupem, protože někteří účtují vyšší poplatky než jiní. Dobré hotely a restaurace obvykle nepřidávají žádné další poplatky za platbu kreditní kartou, ale může se stát.

 

Pro více tipů a rad, nebo pro objednávku individuálního výletu, nás kontaktujte!


Vytisknout   E-mail

Kontakt


BANKOVNÍ SPOJENÍ - CZ 
Raiffeisen Bank - 
4816617001/5500 

Vietnam - Standard Chartered
Číslo účtu: 99339554599
Swift code: SCBLVNVX

Novinky

Sign up with email to get updates